Yapılan çalışmalara göre dengeli ve sağlıklı beslenmek, yeterli uyku ve egzersiz ile bağışıklık sistemini güçlendirmek bu hastalıktan korunmada temel etken olarak belirlenmiştir. Yeterli uyku, düzenli yapılan egzersiz , hijyen kurallarına uymak, sigara kullanmamak ve düzeli egzersiz ile sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturulmalıdır.  Beslenme açısından ise düzenli ve dengeli beslenerek ;
         -Yeterli sıvı alımı
         - Kaliteli protein tüketimi
         -Doğal sebze ve meyve alımı
         - Tam tahıllara, bakliyat tüketimi
         - Vitamin-mineral ve antioksidanlardan zengin besinler tüketilmeye özen gösterilmelidir.  
        Hijyen açısından ise; eller sık sık yıkanmalı, yabancı yüzeylere ve cisimlere temas edilmemeli, insanlarla araya mesafe konularak virüs bulaşması önlenmelidir. 
        Bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla güne kahvaltı yaparak başlanmalı ve sağlıklı insanların günde 1 adet yumurta tuketmeleri önerilir. Ayrıca beslenmede tam tahıl ürünlerine ve yağlı tohumlara da yer verilmelidir.
         Günde en az 2-2.5 litre su tüketilmelidir. 
         Yapılan araştırmalarda A vitamini solunum yolu enfeksiyonlarından korunmada etkin rol almaktadır. Bu yüzden hayvansal kaynaklardan karaciğer, yumurta, süt ve tereyağ tüketimine; bitkisel kaynaklardan ise ıspanak, pazı gibi koyu yeşil yapraklılar ve havuç, kış kabağı gibi turuncu renkli sebzelere beslenmemizde yer vermeliyiz.
           C vitamini ise suda eriyen ve vücutta depolanamayan bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerden biridir. C vitamini alımında taze sebze ve meyve tüketilmelidir, hayvansal kaynaklar C vitamini yönünden fakirdir. Yetişkin bireyler gün içerisinde 90 mg C vitamini almalıdır.
           Sonuç olarak; virüsten korunmada dengeli ve düzenli beslenerek bağışıklık sistemini güçlendiren besinlere diyetimizde yer verip düzenli egzersiz yapmalıyız.